Kategorie
Informacje

ŚDM Kraków 2016 rozpoczęte

ŚDM Kraków 2016 rozpoczęte.

Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Kilkaset tysięcy pielgrzymów wysłuchało homilii wygłoszonej przez bliskiego przyjaciela Jana Pawła II, kardynała Dziwisza.

-Drodzy przyjaciele, Światowy Dzień Młodzieży 2016 rozpoczęty! Polska i Kraków cieszy się Wami – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. inaugurującej 31. ŚDM. Metropolita krakowski zachęcił do modlitwy w intencji “pokoju dla naszego niespokojnego świata” i zapewnił, że w szczególny sposób modli się za księdza, który został dziś zamordowany we Francji.

– Dziękuję za radość jaką wnosicie w nasze życie swoją obecnością, pomagacie nam jeszcze bardziej przeżywać radość z przynależności do Kościoła. Jutro przybędzie do nas Piotr naszych czasów, on jeszcze bardziej umocni naszą wiarę i nadzieję na przyszłość – powiedział metropolita krakowski dziękując młodym z całego świata za przyjazd do Krakowa.

Uroczystość dostosowano do międzynarodowego odbiorcy. Mszę upiększał śpiew Chóru, który wykonywał m.in. „Barkę” i „Abba Ojcze”.

Błonia i sąsiedni park Jordana były szczelnie wypełnione rozśpiewanymi pielgrzymami, którzy do Krakowa zjechali z całego świata.

Uroczystości towarzyszyły symbole ŚDM – Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Krzyż – po odbyciu pielgrzymki po całej Polsce i krajach ościennych – został wniesiony na ołtarz w Błoniach w długiej procesji, podczas której przypominane były poprzednie wydania ŚDM. Po liturgii Krzyż został wystawiony do osobistej adoracji.

W liturgii inaugurującej Światowe Dni Młodzieży uczestniczyło kilkaset tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata wraz z księżmi, biskupami i kardynałami. Obecni byli m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Celestino Migliore – ustępujący nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Luis Antonio Tagle z Filipin, przedstawiciele gospodarzy poprzednich Światowych Dni Młodzieży – kardynał Rio de Janeiro wraz z młodzieżą, a także delegacja patriarchatu moskiewskiego.

Krakowskie Błonia, miejsce inauguracji ŚDM, to obszar o powierzchni 48 ha w pobliżu Muzeum Narodowego. Sześciokrotnie Mszom z udziałem wielotysięcznych rzesz wiernych przewodniczył tu papież Jan Paweł II. 18 sierpnia 2002 r. na liturgię z papieżem przybyło 2,5 mln osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *