Kategorie
Informacje

Nowe przepisy w egzaminie na prawo jazdy

Nowe przepisy w egzaminie na prawo jazdy.

1 stycznia 2016 roku mają wejść w życie nowe egzaminy na prawo jazdy. Nowi kierowcy będą musieli przejść tzw. okres próbny oraz odbyć dodatkowe szkolenia.

Jeszcze w tym roku każdy świeżo upieczony kierowca otrzyma tymczasowe prawo jazdy, a swoje kwalifikacje będzie musiał potwierdzić na szkoleniu z techniki jazdy, za które dodatkowo zapłaci.

Zmiany od 1 stycznia 2016 roku są już określone w ustawie o kierujących pojazdami, która częściowo obowiązuje od stycznia 2013 roku. W 2016 roku każdy kto zda egzamin kat. B, otrzyma także zielony listek, który będzie musiał obowiązkowo przykleić w widocznym miejscu na samochodzie.

Ma od 4 do 8 miesięcy na zdanie dodatkowego godzinnego kursu teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa jazdy w WORD-zie i dwugodzinnego kursu jazdy w praktyce jazdy, który przeprowadzać będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy.

Za kursy trzeba będzie oczywiście zapłacić- około 300 zł.
Aby uniknąć tego wydatku, egzamin trzeba zdać przed 1 stycznia 2016 roku.

W okresie próbnym młody kierowca będzie musiał nie tylko obowiązkowo mieć zielony listek, ale będą na niego nałożone ograniczenia prędkości. Młody kierowca w obszarze zabudowanym, będzie mógł się poruszać z prędkością do 50 km/h nawet jeśli znaki dopuszczałyby możliwość szybszej jazdy, a poza obszarem zabudowanym nie do 90 km/h, a do 80. Na autostradzie maksymalnie 100 km/h.

W okresie próbnym taka osoba nie będzie mogła podjąć żadnej pracy jako kierowca, a także założyć działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *