Kategorie
Informacje

Inwestycje gminne ukończone

Inwestycje gminne ukończone

Zakończyły się dwie ważne inwestycje na terenie Gminy Kołobrzeg z zakresu budowy i oświetlenia dróg. Obie poprawiają bezpieczeństwo i komfort poruszania się po Gminie Kołobrzeg. Ciekawą inwestycją jest 5 pierwszych lamp drogowych zasilanych energią słoneczną poprzez zamontowane solary.

W miejscowościach: Budzistowo, Grzybowo, Drzonowo kolonia, Korzystno, Niekanin, Przećmino, Sarbia, Stary Borek i Zieleniewo wybudowano łącznie 4 km dróg wykonanych z płyt drogowych za kwotę 1,5 mln zł.

Zakończono już także większość działań z zakresu oświetlenia dróg. Łącznie oświetlono ich 7 km, ustawiając 159 szt. lamp za kwotę około 820 tys. zł. Infrastruktury tej przybyło w Błotnicy, Grzybowie, Korzystnie, Niekaninie, Obrotach, Przećminie, Rościęcinie, Sarbii i Zieleniewie. Nie wszędzie lampy już świecą, gdyż trwa procedura podpisywania umów o dostawę prądu, a co z tym idzie zawieszenie liczników i uruchomienie oświetlenia.

Nowością i zarazem ciekawostką jest pojawienie się oświetleniowych lamp solarnych. Koszt 100 tys. zł został pokryty ze środków własnych Gminy. Stanowią one alternatywne rozwiązanie klasycznego oświetlenia drogowego w miejscach odległych od infrastruktury, dla których nieopłacalne jest dostarczenie energii elektrycznej, a ważne jest m.in. bezpieczeństwo Inwestycja będzie monitorowana pod kątem funkcjonalności i opłacalności. Jej realizację poprzedziła wnikliwa ocena zastosowanych rozwiązań w innych gminach.

Szczegółowa lokalizacja oświetleniowych lamp solarnych:

– w Dźwirzynie oświetla skrzyżowanie drogi dojazdowej do tzw. „Rybakówek” z drogą pieszo-rowerową po wale przeciwpowodziowym

– w Stramnicy oświetla przystanek i dojście do przystanku przy drodze wojewódzkiej

– w Sarbii oświetla odcinek drogi z chodnikiem do wejścia do budynku wielorodzinnego, wjazd na parking przy cmentarzu skrzyżowanie z drogą do świetlicy

– w Bogusławcu oświetla zjazd z drogi wojewódzkiej w drogę gminną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *